Blacha ocynkowana – właściwości

Cynkowanie to proces nakładania powłoki ochronnej na stal lub żelazo. Powłoka jest wykonana z cynku i służy do zatrzymania powstawania rdzy. Galwanizacja jest ważna, ponieważ zapewnia długotrwałą ochronę wyrobów ze stali i żelaza. Powłoka cynkowa zapobiega przedostawaniu się substancji żrących, takich jak kwas do metalu pod spodem.

Przed czym chroni powłoka z cynku?

płaszcz ochronny z blachy ocynkowanejGalwanizacja chroni przed rdzewieniem. Gdy powłoka jest porysowana, cynk będzie nadal chronił metal podstawowy. Cynk chroni metal od korozji lepiej niż metal podstawowy. Czasami do galwanizowanego metalu dodaje się specjalny składnik zwany chromianem, co powoduje, że cynk koroduje jeszcze szybciej. Korodowanie cynku przed metalem chroni metal podstawowy przed rdzewieniem. Ocynkowana blacha stalowa to blacha ze stali węglowej powleczona cynkiem z dwóch stron. Proces wykorzystywany do tego celu jest znany jako ciągły proces zanurzeniowy. Proces ten powoduje, że warstwa cynku przylega ściśle do stali podstawowej. Warstwa cynku działa jak powłoka protektorowa. Zwykle zamiana ze stali na inny metal, który nie rdzewieje, taki jak stal nierdzewna lub aluminium, nie wchodzi w grę tylko z powodu różnicy w kosztach.  Często jednak inny materiał nie spełniałby wymaganych właściwości. Płaszcz ochronny z blachy ocynkowanej chroni jej zawartość przed korozją lub uszkodzeniem spowodowanym przez inne czynniki zewnętrzne.

Ekonomicznie zastąpienie nie ma sensu. Aluminium jest droższe niż stal, a stal nierdzewna jest dużo droższa niż aluminium. Ponadto stal może mieć pewne cechy fizyczne, takie jak wytrzymałość lub waga, które uniemożliwiają użycie do konkretnego zastosowania. Często najlepszą opcją jest ochrona stali za pomocą fizycznej bariery, takiej jak farba lub powłoka cynkowa.