Co daje uprawianie wspinaczki?

Ludzie uczą się wspinać, zanim jeszcze nauczą się chodzić, podnosząc się, aby uzyskać lepszy widok (lub dosięgnąć czegoś, co wygląda interesująco na stole). Naturalnym instynktem ludzkim jest wspinanie się na wszystko, dopóki dorośli nie zwrócą uwagi. Dzieci nie myślą o nudnych rzeczach, takich jak nauka i ćwiczenia. Chcą się bawić i uwolnić energię. W kontrolowanym środowisku nauczą się, jak produktywnie kierować swoją młodzieńczą energię.

Korzyści ze wspinaczki dla dzieci

kursy wspinaczkoweInstynkt do wspinania się powinien być wspomagany, a nie tłumiony. Kursy wspinaczkowe dla dzieci mogą przynieść dzieciom szereg korzyści. W dzisiejszych czasach dzieci mają o wiele więcej przypadków niskiego napięcia mięśniowego niż kiedyś. Wynika to z faktu, że styl życia po prostu nie jest taki, jak kiedyś. Niezależnie od tego, czy jest to wina technologii, czy rodziców obawiających się o zdrowie dziecka, faktem jest, że dzieci nie są tak aktywne, jak powinny. Każda trasa wspinaczkowa jest jak łamigłówka, która wymaga cierpliwości i planowania, zmuszając wspinacza do podejmowania decyzji, jak dojdzie do konkretnego miejsca i strategicznie dokąd stamtąd pójdzie. Wspinaczka wymaga, aby podejmowało się decyzje na miejscu, kiedy się idzie i stawia stopy i dłonie. Wymagana jest umiejętność oceny problemu, znalezienia rozwiązania, a następnie wykonania planu. Początkujący zazwyczaj decydują się na wstrzymanie trasy, nie patrząc w przyszłość, aby zobaczyć większy obraz przed nimi. Wkrótce zaczyna się wizualizować trasę, zanim złapie się pierwszy chwyt. Dzięki praktyce wspinacz widzi w swojej głowie całą trasę, budując umiejętności rozwiązywania problemów i planowania.

Poczucie osiągnięcia celu po zdobyciu szczytu nie ma sobie równych. Niezależnie od tego, czy jest to trasa, którą właśnie się zobaczyło, czy ta, nad którą się pracuje. Osiągając coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe, zmusza wspinacza do uświadomienia sobie jego prawdziwych umiejętności w porównaniu z tym, jak je postrzega, zwiększając pewność siebie. Z perspektywy tego, co już zostało osiągnięte, wszystko wydaje się możliwe.