Porządny ekstruder do drukarki 3D

Drukarki 3D to bardzo zaawansowane urządzenia, które możemy nabyć z łatwością w sklepach stacjonarnych i internetowych z tego typu sprzętem. Ich koszt jest bardzo różnorodny i nie warto go uśredniać, ponieważ rozrzut jest na to zbyt duży. 

Gdzie kupić ekstrudery do drukarek 3D?

ekstruder do drukarki 3dBudowa drukarki 3D jest mocno skomplikowana, jednakże jeśli chcemy wiedzieć co jest jej najważniejszą częścią, to wcześniej lub później, sami stwierdzimy, iż jest to ekstruder. Jego misją jest wprowadzania filamentu (czyli materiału,  z jakiego drukujemy) do głowicy. Filament to najczęściej materiał w postaci żyłki, wykonanej z tworzywa termoplastycznego, jak na przykład najbardziej popularne PLA i ABS. Ich koszt jest też relatywnie niski. Ekstruder do drukarki 3D ma dwie wersje. Pierwsza z nich zwana jest ekstruderem Wade’a, druga Bowdena. To, który z nich jest lepszy ciężko określić, ponieważ są stosowane w innych urządzeniach. Przeniesienie napędu z silnika, przez koła zębate na śrubę, umożliwia realizację ruchu obrotowego trzonu, na którym są nacięcia. Materiał jest tłoczony do głowicy, dzięki nacięciom, które niejako ciągną żyłkę. Jednak oprócz funkcji wtłaczania, ekstruder jest odpowiedzialny za tak zwaną retrakcję, czyli wyciąganie filamentu z głowicy, co przeciwdziała samoistnemu wypływaniu materiału z dyszy, gdy głowica przemieszcza się w inne miejsce. Dzięki temu nie powstają nitki między elementami, które są drukowane jednocześnie. Ekstrudery mają też różne rozmiary, w zależności od tego, do jakiego urządzenia są przeznaczone.

Dzięki drukowaniu przestrzennemu, w niedługim czasie zaskoczą nas nowinki medyczne i przemysłowe na komercyjną skalę. Pamiętajmy przy tym, że bez ekstrudera, każda drukarka 3D byłaby kompletnie bezużyteczna.